AUDIO-VIZUELNA STIMULACIJA
Bitan deo opreme za lečenje bolesti zavisnosti je audio-vizuelna stimulacija koja pozitivno utične na sam proces izlečenja. Uticaj na psiho-emocionalno stanje pacijenta pomoću posebnih frekvencija zvuka i video-signala. Primajući ove signale preko čula menja se stanje električne aktivnosti mozga. Menjajući frekvenciju signala moguće je aktivirati ili usporiti različite psihičke procese.
Ljudi instinktivno teže audio-vizuelnoj i taktilnoj stimulaciji pomoću prirodnih faktora, npr. koncentrišući se na
- varnice plamena vatre, sveće ili kamina (vizuelna stimulacija),
- na zvukove, koje proizvodi pucketanje drva na vatri, na šum vodopada (audio-stimulacija)
Spektralni sastav ovih uticaja sličan je ritmu mozga koji se nalazi u mirnom, opuštenom stanju (tzv. „alfa stanje“ u kojem preovlađuju frekvencije u rasponu od 8 do 12 Hz).
Ovakvi uticaji omogućavaju blokiranje impulsacije struktura mozga koje su oštećene zbog upotrebe narkotika, a to se ispoljava
- smirenjem,
- opuštenošću,
- odsustvom opsesivnih misli, sećanja na narkotike
Aktiviranje sistema usporavanja pruža
- potpuni odmor,
- priliv snage,
- doprinosi rešavanju nagomilanih problema, oslobađanju od uznemirujućih misli
INFORMACIONA TERAPIJA
Ljudski mozak je superkompjuter koji
- se neprestano susreće sa novim informacijama, prerađuje ih,
- donosi odluke koje određuju naše postupke, način razmišljanja, ponašanje
Kao i kod kompjutera, pored moždanih ćelija (hardware) postoji i viša nervna delatnost – ukupnost
- refleksa,
- navika,
- stereotipa ponašanja,
- sistema vrednosti,
- voljni mehanizmi (software)

Isto kao što u kompjuteru štetne informacije mogu poremetiti rad sistema, tako i upotreba narkotika u psihi čoveka predstavlja svojevrstan virus koji uništava kako ćelije mozga, tako i ličnost pacijenta. Da bi se uspostavio normalan rad mozga potreban je antivirus – informaciona terapija. Smisao ove metode sastoji se u obradi informacija radi povećanja njene vrednosti i da ih mozak što bolje primi. Antinarkotičke predstave prerađuju se po principima neuro-lingvističkog programiranja, pojačavaju se pomoću tehnologije 25 kadrova (frejmova) i velikom brzinom se prenose do pacijenta.
Kao rezultat toga dolazi do
- promene ponašanja,
- do povećanja motivacije da se narkotici ne uzimaju,
- do obnavljanja zdravih interesovanja, želja
APARATURA ZA STIMULACIJU RADA SISTEMA ENDORFINA U MOZGU
Neurofiziološki mehanizmi razvoja zavisnosti od alkohola i narkotika zasnivaju se na limbičkim strukturama mozga i strukturama moždanog stabla, na onim njegovim delovima, gde se nalazi tzv. sistem pozitivnog nagrađivanja (reward system, „centar zadovoljstva“). U tim delovima smeštene su strukture mozga koje obrazuju njegove zaštitne (endorfinske i energetske) mehanizme. Narkotici i alkohol dovode do trošenja zaliha endorfina, što primorava osobu da poveća dozu i na kraju, nakon što je sistem endorfina istrošen, zavisnik praktično ne oseća euforiju od supstance koju je uzeo, već pomoću uzimanja narkotika ili alkohola pokušava da na neko vreme smanji i odloži početak apstinencijalnog sindroma (krize).
Aparatura za stimulaciju zaštitnih mehanizama mozga(u Rusiji se zove transkranijalna elektrostimulacija, u Americi i Velikoj Britaniji N.E.T. terapija) putem delovanja na moždane ćelije
- normalizuje balans endorfina i smanjuje bolno i vegetativno ispoljavanje krize za 70-80%,
- znatno smanjuje psihičku krizu, želju za narkoticima,
- normalizuje spavanje, apetit, procese oporavka u organizmu
- Znatno se smanjuje potreba za medikamentima
TERAPIJA KSENONOM
Terapija ksenonom je revolucionarno novi metod koji omogućava postizanje dobrih rezultata u lečenju zavisnosti od narkotika, alkohola i drugih vrsta zavisnosti, a čak i u onim slučajevima kada prethodno lečenje nije bilo efikasno. Ksenon je inertni gas koji nimalo ne šteti organizmu, nema kontraindikacije i može se primenjivati čak i u lečenju trudnica.
Pri njegovoj upotrebi izraženi su sledeći medicinski efekti:
- nestajanje bolova,
- brzo se normalizuje spavanje,
- naglo se smanjuje želja za narkoticima i drugim psihoaktivnim supstancama (alkoholom, nikotinom)
Nakon ciklusa terapije ksenonom kod pacijenta se javlja kritički odnos prema svojoj bolesti i povećava se motivacija za lečenje. Najvažnije je da se postignuti efekat čuva dugo vremena, što dovodi do stabilne remisije i ozdravljenja. Medicinski ciklus se sastoji od 5-7 seansi dužine od oko 1 h, koje se po pravilu sprovode jednom dnevno.

Lečenje se vrši bilo samo ksenonom, bilo korišćenjem male količine lekova za simptomatsku terapiju. U lečenju alkoholizma i pušenja cigareta, da bi se dostigli pozitivni rezultati, dovoljno su 1-3 seanse. Dalje lečenje se može sprovoditi ambulantno radi očuvanja postignutog rezultata, zatim u slučaju vraćanja želje za narkoticima (alkoholom, nikotinom i dr.), kao i ako se pojave tzv. zatvorene krize.
KRIOTERAPIJA
Krioterapija je najnovija metoda koja utiče na ceo organizam, zasnovana je na kratkotrajnom kontaktu kože tela i kriogenog gasa-azota koji je ohlađen do temperature -150 C. Kontakt kože i veoma hladnog vazduha ne izaziva povrede kože ili unutrašnjih organa, a stimuliše izbacivanje biološki aktivnih supstanci koje sadrže sredstva protiv bolova. Krioterapija ima protivupalno dejstvo. Nezamenljiva je za otklanjanje stresnih stanja.
Tokom procedura
- poboljšava se spavanje,
- prolazi razdražljivost,
- poboljšava raspoloženje,
- smanjuje želja za alkoholom i uzimanjem preparata protiv bolova
Praktično svi pacijenti primećuju poboljšanje svog opšteg stanja, povećanje radne sposobnosti i pozitivan uticaj na polnu aktivnost. Takođe je nezamenljiv u preventivi bez lekova i u lečenju tzv. „sindroma umora“, kao i kod različitih rastrojstava nervnog sistema.

DIJAGNOSTIČKA I MEDICINSKA APARATURA
Na klinikama je zastupljen veliki broj savremene medicinske opreme. To su:
- automatizovani laboratorijski sistemi, aparati za ultrazvuk, EKG, EEG;
- aparati koji omogućavaju praćenje kardio-respiratornog sistema;
- azličiti inhalatori, aparati za terapiju kiseonikom, aparati za ultraljubičasto i lasersko zračenje krvi, oprema za fizioterapiju